Islak Kek Tarifi

Islak kek tarifi

Islak kek tarifi, genel olarak yapım aşamasında değil de sonradan ıslatılan keklerin tamamı olarak bilinir. Bu kek tarifinde kek piştikten sonra istenen şekilde hazırlanan bir sos ile kek ıslatıldıktan sonra servisini yapabilirsiniz.

Özellikle borcam ya da düz bir fırın tepsisinde yapılması uygun olan kekin özelliği, piştikten sonra dilenen sos ile ıslatılmasından gelmektedir.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Islak kek tarifi istenen her türlü şekilde hazırlanabilecek olan bu tarifi, sütlü kahve ile yapmak için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

-1 su bardağı süt

-4 yumurta

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 buçuk su bardağı toz şeker

-1 su bardağı kadar un

-Yarım su bardağı sıvı yağ

Islatmak için;

-1 bardak süt

-2 yemek kaşığı sütlü kahve

Islak kekin özelliği, kekinin yumuşak olması ve sütlü kahve ile ıslatılarak yapılmasıdır. Bu ıslatma işlemi keke ekstra yumuşaklık vermektedir. Ayrıca, pişirmek için kek kalıbı yerine fırın borcamı kullanılması ıslatma işlemi sırasında kolaylık sağlayacaktır. Kek harcının dökülmesinden önce borcam mutlaka margarin kullanılarak yağlanmalıdır.

Yapım Aşamaları

Islak kek tarifi olarak da bilinen sütlü kahve ile ıslatılmış keki yapmak için öncelikli olarak yumurta ve süt kar oluncaya kadar çırpılmalı ve ardından sıra ile diğer tüm sıvı malzemeler karışım içerisine eklenmelidir. Bu aşamada karışımın sönmemesine dikkat edin.

Elek yardımı ile eklenen un, kabartma tozu ve vanilya ile kek karışımının hazırlanması tamamlanınca, yağlanmış olan borcama dökülen karışım, fırına verilmeye hazır hale gelir. İçinde hava kabarcığı kalmaması için, borcam bir iki kere nazikçe tezgâha vurulmalıdır. Bu aynı zamanda kek harcının eşit dağılmasını sağlayacaktır.

180 derece önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika kadar pişmeye bırakılan kekin içini çekip çekmediğini anlamak için kürdan testi yapılmalıdır. Kek pişerken, bir bardağın içerisine,2 yemek kaşığı sütlü kahve alınmalı ve süt ile çözdürülmelidir.

İlk 20 dakika boyunca fırının kapağının açılmaması ve fırının alt üst fan ayarının çalışması kekin daha güzel pişmesini sağlayacaktır. Güzel bir kabarma istiyorsanız buna dikkat etmek gerekli.  20 dakikadan sonra, pişirme işlemi kürdan testi yapılarak devam etmelidir. Pişen kek fırından çıkarıldığında, üzerinde kürdan yardımı ile delikler açılarak 10 dakika kadar dinlendirilir. Ardından, üzerine sütlü kahve dökülen kek güzelce ıslatılır. Dilerseniz, servis aşamasında üzerine krema ekleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir