Resimli Kek Tarifleri

Resimli kek tarifleri

Resimli kek tarifleri genel olarak doğum günleri için tercih edilen kekler konu olduğunda kullanılan tarifler olmakla birlikte pastane ortamında hazırlanmaktadır.

Kekin özelliği, üzerine istenen resmin baskı yapılabiliyor oluşudur. Bu resmin baskısı lazer yöntemi ile krema üzerine yapıldığından dolayı, yenebilmesi mümkün olmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Resimli kek tarifleri genellikle pastanelerde görülmekle birlikte, yapımı için kullanılacak malzemeler şu şekildedir;

-6 yumurta

-2 su bardağı şeker

-2 paket kabartma tozu

-2 paket vanilya

-2 su bardağı sıvı yağ

-3 su bardağı süt

-3 su bardağı un

Pastanelerde yapılan ve genellikle büyük olarak hazırlanan bu keklerin yapımı için oldukça fazla malzeme kullanılmakla birlikte, keki evde hazırlayıp, resim baskısı işini pastaneye bırakmak da mümkün olabilmektedir.

Yapım Aşamaları

Resimli kek tarifleri hazırlanırken, pastanelerde bulunan şef çırpıcının içerisine 6 yumurta ve 2 su bardağı şeker eklenerek yüksek devirde kar beyaz olana kadar iyice çırpılmaktadır. Ardından, 3 su bardağı süt ve 2 su bardağı sıvı yağ, şef çırpıcı karıştırmaya devam ederken yavaş yavaş eklenmektedir. Bu durum, kekin harcının daha iyi birbirine geçmesini sağlarken, piştiğinde daha süngerimsi olmasını da sağlamaktadır.

Un, kabarta tozu ve vanilya, büyük bir elek yardımı ile kek harcının içerisine, şef çırpıcı hala karıştırmakta iken eklenerek, malzemelerin birbirine iyice geçmesi sağlanır. Karıştırma işleminin sonunda elde edilen kek harcı, geniş fırın tepsilerine bölünerek, katlı fırınlarda pişmeye alınır. Yaklaşık olarak 200 derece fırında 25 dakika kadar pişmekte ve pişene kadar kapak kesinlikle açılmamaktadır.

Pişme işlemi tamamlandıktan sonra, pastanın kaç katlı olacağına göre keklerin boyutları ve şekilleri ayarlanmaktadır. Bununla birlikte, içeriğe göre kakaolu ya da meyveli olarak da yapılabilmektedir. Kekler arasına krema sürülerek kat verme işlemi yapılmaya başlanır.

Keklerin arasına krema ve isteğe göre meyve eklemesi yapılmasının ardından, keklerin dışı da krema ile kaplanır ve süsleme işlemine geçilir. Süsleme işleminden sonra, lazer yazıcı yardımı ile üst katman tabakanın üzerine resim işlenmektedir. Bu kısmın tadı, ne yazık ki pek güzel olmamaktadır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir