Pudingli Kek Tarifi

Pudingli kek tarifi

Pudingli kek tarifi istenilen her puding kek karışımına eklenerek yapılabilir. Bu da kolayca pek çok farklı aromaya sahip ve yumuşak dokulu keki hızlıca yapmaya imkân verir. Pudingin yoğun aroması, kekin tadını katlayacaktır.

İstenilen her türlü puding ile rahatça hazırlanabilen kek, yumuşak kıvamlı ve yoğun bir tada sahip olmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Pudingli kek tarifi için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

-1 su bardağı toz şeker

-3 adet yumurta

-yarım su bardağı sıvıyağ

-1 su bardağı un

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı süt

İstenilen aromada bir paket puding

Puding, kuru malzemeler ile birlikte, elek yardımı alınarak karışıma eklenmelidir. Bu şekilde, kekin kıvamı daha güzel olmakla birlikte, tadının yoğun bir şekilde hissedilmesi de sağlanmış olur.

Yapım Aşamaları

Pudingli kek tarifi için yapım aşamaları, 3 yumurta ve toz şekerin kar halinde bembeyaz olana kadar yüksek devirde yaklaşık 5 dakika çırpılması ile başlamaktadır. Köpüren karışımın içerisine sıra ile sıvı yağ ve süt eklenmektedir. Ardından, karıştırma işlemi yaklaşık 2 dakika da yüksek devirde devam etmelidir.

Sıvı malzemelerin eklenmesinin ardından, kek harcının içerisine bir elek yardımı ile un, kabartma tozu, puding ve vanilya eklenir. İsteğe göre bu aşamada karışımın içerisine konulan puding eğer kakaoluysa, tadını artırmak için kek karışımına ekstra kakao eklemesinde bulunabilirsiniz. Eleme işlemi yavaşça yapılmalı ve topak oluşumuna engel olunmalıdır.

Bu aşamada mikser düşük devirde bir dakika kadar daha çalıştırılmalı ve malzemelerin iç içe geçmesi sağlanmalıdır.

Yağlanmış olan kek kalıbına dökülen kek harcı, önceden ısıtılmış 180 derece fırına verilir. Fırının alt üst fan ayarı açık olmalı ve pişirme süresi olan 30 dakikanın ilk 20 dakikası boyunca fırın açılmamalıdır. 20 dakikadan sonra, kek kontrollü olarak pişirilmelidir. Kontrol kürdan ile yapılmalıdır.

Kürdanın kekin içerisinden temiz çıkması durumu, kekin piştiğini göstermekle birlikte, soğuduğunda dilimlenerek servis edilebilir. Harcın içerisinde pişen puding, keke oldukça farklı bir aroma ve güzel bir lezzet vermektedir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir