Sütlü Kek Tarifleri

Sütlü kek tarifleri

Sütlü kek tarifleri genel olarak yapım aşamasına içerisine süt konulan bütün kekleri kapsamakla birlikte, bazı kekler oldukça bol süt kullanılarak yapılmaktadır.

Özellikle borcam pastası olarak bilinen kek tarifi, yapım aşamasında bolca süt gerektiren bir kek olmakla birlikte, sütün yoğun kullanımı diğer malzemeleri gölgede bırakmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Sütlü kek tarifleri kategorisinde, içindeki diğer tüm malzemeleri sütün gerisinde bırakan borcam pastasının yapımı için;

-1 su bardağı süt

-4 yumurta

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 buçuk su bardağı toz şeker

-1 su bardağı kadar un

-Yarım su bardağı sıvı yağ

-arzuya göre 2 yemek kaşığı kakao

Muhallebisi için;

-1 Litre süt

-2 ya da 3 yemek kaşığı tereyağı

-1-2 yemek kaşığı sıvı yağ

-6 yemek kaşığı kadar un

-isteğe göre yarım limon kabuğu rendesi

Islatmak için;

-1 su bardağı süt

-1 yemek kaşığı kakao

Borcam pastasının özelliği, kekinin oldukça yumuşak olması ve bolca krema ile yapılmasıdır. Ayrıca, pişirmek için kek kalıbı yerine fırın borcamı kullanılmaktadır. Kek harcının dökülmesinden önce borcam mutlaka margarin ya da tereyağı kullanılarak yağlanmalıdır.

Yapım Aşamaları

Sütlü kek tarifleri listesinde yer alan borcam pastasını yapmak için öncelikli olarak yumurta ve sür kar oluncaya kadar çırpılmalı ve ardından sıra ile diğer tüm sıvı malzemeler karışım içerisine eklenmelidir.

Elek yardımı ile eklenen kuru malzemeler ile kek karışımının hazırlanması tamamlanınca, yağlanmış olan borcama dökülen karışım, fırına verilmeye hazır hale gelmektedir. İçinde hava kabarcığı kalmaması için, borcam bir iki kere nazikçe tezgâha vurulmalıdır.

180 derece önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika kadar pişmeye bırakılan kekin içini çekip çekmediğini anlamak için kürdan testi yapılmalıdır. Kek pişerken, bir tencere içerisinde tereyağı ve sıvı yap kızdırılmalıdır. Ardından, içerisine un eklenerek, unun kokusu çıkana kadar kavurma işlemi yapılır.

Unun kokusu çıkmalı ancak rengi değişmemelidir. Karışım ocaktan alınarak, içerisine 1 litre süt yavaş yavaş eklenir. Topak oluşumunu engellemek için sürekli karıştırılarak işlem yapılmaktadır. Karışım ocağa geri alındıktan sonra içerisine limon kabuğu rendesi eklenir.

Karışım piştiğinde, sürekli karıştırılarak ilk sıcağı çıkarılır ve pişen kekin üzerine kürdan ile delikler açılarak, 1 bardak süt ile her yeri ıslatılır. Ardından, soğuyan muhallebi üzerine eklenerek servise hazır hale getirilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir