Çikolatalı Kek Tarifi

Çikolatalı kek tarifi

Çikolatalı kek tarifi genellikle kakaolu kek tarifi ile karıştırılsa da aslında kakaolu kekler sadece içlerinde kakao aroması olan keklerdir.

Çikolatalı kekin özelliği, içerisine pişme aşamasından önce, hazırlama sürecinde çikolata eklenmesi ve bunun pişme sırasında erimesidir. Böylelikle, kekte akışkan ve lezzetli bir görüntü ve aromatik bir tat yakalanabilmektedir.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Çikolatalı kek tarifi için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

-1 su bardağı toz şeker

-3 adet yumurta

-yarım su bardağı sıvıyağ

-1 su bardağı un

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı süt

-yarım su bardağı damla çikolata

Damla çikolata, kek harcına en son eklenmektedir. İsteğe göre kekin tarifine kakao da eklemek mümkündür ancak çok çikolatalı sevmeyenlerin sadece damla çikolata eklemesi daha uygun olacaktır.

Yapım Aşamaları

Çikolatalı kek tarifi için yapım aşamaları, 3 yumurta ve toz şekerin kar halinde bembeyaz olana kadar yüksek devirde yaklaşık 5 dakika çırpılması ile başlamaktadır. Köpüren karışımın içerisine sıra ile sıvı yağ ve süt eklenmektedir. Ardından, karıştırma işlemi yaklaşık 2 dakika da yüksek devirde devam etmelidir.

Sıvı malzemelerin eklenmesinin ardından, kek harcının içerisine bir elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya eklenir. İsteğe göre bu aşamada karışımın içerisine 2 yemek kaşığı kadar da kakao ilave edilebilir. Eleme işlemi yavaşça yapılmalı ve topak oluşumuna engel olunmalıdır.

Bu aşamada mikser düşük devirde bir dakika kadar daha çalıştırılmalı ve malzemelerin iç içe geçmesi sağlanmalıdır. Ardından, damla çikolatalar yavaşça karışıma eklenmeli ve karışım, tahta spatula ya da tahta kaşık yardımı ile birkaç kere karıştırılmalıdır.

Yağlanmış olan kek kalıbına dökülen kek harcı, önceden ısıtılmış 180 derece fırına verilir. Fırının alt üst fan ayarı açık olmalı ve pişirme süresi olan 30 dakikanın ilk 20 dakikası boyunca fırın açılmamalıdır. 20 dakikadan sonra, kek kontrollü olarak pişirilmelidir. Kontrol kürdan ile yapılmalıdır.

Kürdanın kekin içerisinden temiz çıkması durumu, kekin piştiğini göstermekle birlikte, soğuduğunda dilimlenerek servis edilebilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir