Muffin Kek Tarifleri

Muffin kek tarifleri

Muffin kek tarifleri özellikle şekli nedeni ile çocukların bayıldığı keklerdir.

Çikolatalı ya da sade olarak yapabileceğiniz kekleri, metal muffin kalıpları içerisine koyacağınız kâğıt kalıplar yardımı ile rahatça pişirebilirsiniz. Ayrıca, normal bir kek hamuru hazırlayarak çok daha fazla kek elde etme şansınız vardır.

Muffinler, genel olarak şekli sebebiyle çocuklar tarafından uzay gemisine benzetilen eğlenceli keklerdir. Süsleme konusunda çok yaratıcı davranabilirsiniz.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Muffin kek tarifleri bir basit kek hamuru ile iki farklı kek yapma imkânı veren çoğaldıkça çoğalan tariflerdir. Yapımı için gereken malzemeler ise şu şekilde sıralanabilir;

-1 su bardağı toz şeker

-1 su bardağı süt

-1 su bardağı un

-4 yemek kaşığı kakao

-3 adet yumurta

-yarım su bardağı sıvı yağ

-1 paket vanilya

-1 paket kabartma tozu

Tercihinize göre içerisine kuru yemiş ya da kuru meyve eklemesi de yapabilirsiniz. Tarif, kişiselleştirilmeye oldukça açıktır.

Yapım Aşamaları

Muffin kek tarifleri için, öncelikli olarak normal bir sade kek hamuru hazırlanmaya başlanır. Bunun için, 3 yumurta ile toz şeker köpük olana kadar güzelce çırpılarak karıştırılır. Ardından, içerisine süt ve yarım su bardağı sıvı yağ eklenir. Karışım mikser yardımı ile tekrar güzelce çırpılır.

Ardından, elek yardımı ile öncelikle un, kabartma tozu ve vanilya eklenerek karıştırılır. Bu aşamada, kek hamurunun bir kısmı ayrılır ve kalan kısmın üzerine elek yardımı ile kakao eklenerek tekrar çırpma işlemi yapılır.

Daha sonra, elde edilen iki kek hamuru sıra ile, muffin kalıpları içerisine yerleştirilmiş kâğıt kalıplara paylaştırılır. Eşit dağıtmaya dikkat edin. Paylaştırma işlemi bittikten sonra, içlerine birer parça çikolata ekleyerek tarifi hareketlendirebilirsiniz.

Fırını önceden 180 derecede ısıtmış olmanız gerekmektedir. Fırını ısıttıktan sonra, fırın tepsisine dizdiğiniz kekleri fırının orta katmanına yerleştirin ve kapağı kapatın. Ardından, fırının kapağı yardımı ile kekleri kontrol ederek pişirmeye başlayın.

Pişirme işlemi yaklaşık 40 dakika kadar sürmektedir ancak işlem sırasında fırını kesinlikle açmayın. Kapaktan pişme kontrolü yapın ve keklerin kabarıp tepelerinin çatlak çatlak oluğunu gördüğünüzde fırını açarak kontrol edin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir