Sütsüz Kek Tarifi

Sütsüz kek tarifi

Sütsüz kek tarifi denildiğinde, akla ilk olarak yoğurtla yapılan anne keki gelmektedir.

Bu kekin özelliği, süt yerine yoğurt kullanılmasıdır. Tamamen aynı malzemeler ile süt yerine yoğurt kullanılarak yapılmakta olan bu kek, piştiğinde yumuşacık olmakta ve sünger gibi de kabarmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Sütsüz kek tarifi için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

-1 su bardağı yoğurt

-1 su bardağı sıvı yağ

-3 adet yumurta

-1 buçuk su bardağı toz şeker

-1 paket kabartma tozu ya da 1 buçuk tatlı kaşığı karbonat

-1 paket vanilya

-Arzuya göre 3 yemek kaşığı kadar kakao

-2 su bardağı kadar un

Kekin hamurunu hazırlarken, unu kıvamına göre eklemek daha iyi olacaktır. Her su bardağının ölçüsü aynı olmadığından dolayı, bazı durumlarda 2 su bardağı fazla gelirken bazı durumlarda yetmeme ihtimali olabilmektedir.

Yapım Aşamaları

Sütsüz kek tarifi, yapımı kolay keklerden biri olmakla birlikte, kekin daha iyi kabarması için öncelikli olarak derin bir çırpma kabının içerisine şeker ve yumurtalar alınarak köpük köpük beyazlaşana kadar mikserin yüksek devirinde çırpılmalıdır. Ardından, mikserin deviri kademeli olarak düşürülerek çırpma işlemine devam edilmelidir. Mikser düşük ayarda tutulduğunda, yumurta ve şekerin köpükleşmesi daha uzun zaman alacağından, yüksek devirde başlanıp, köpükleşme görüldüğünde mikserin deviri düşürülmelidir.

Yumurta ve şeker karışımına öncelikle sıvı yağ ve ardından yoğurt eklenmelidir. Mikser orta devirde iken çırpma işlemine devam edilmelidir. Tüm sıvı malzemeler eklendikten sonra, sıra katı malzemeleri eklemeye gelmelidir.

Tüm katı malzemeler aynı eleğin içerisine alınarak, sıvı karışımın içerisine elenerek eklenmelidir. Eleme işlemi kekin daha güzel kabarmasını sağlayacaktır. Mikserin düşük deviri ile çırpılma işlemine devam edilmelidir.

Kek harcı çok koyu ya da çok akışkan olmayan bir kıvam aldığında, yağlanmış derin bir fırın tepsisine ya da arzu edilen kalıba dökülerek, önceden ısıtılmış halde olan 180 derecelik fırında 30-35 dakika kadar pişmeye bırakılmalıdır. Fırının alt ve üst fan ayarının açık olduğundan emin olunmalıdır. Böylelikle kekin daha güzel ve orantılı pişmesi sağlanır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir