Kakaolu Kek Tarifleri

Kakaolu kek tarifleri

Kakaolu kek tarifleri genellikle herkesin yapmayı ve yemeyi en çok sevdiği tarifler olmakla birlikte, normal kek karışımının içerisine kakao eklenmesi ile hazırlanan oldukça kolay tariflerdir.

Kakao kek karışımına eklenirken, un ve diğer malzemeler ile birlikte elenerek eklenmesi gerekmektedir.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Kakaolu kek tarifleri için genel olarak gereken malzemeler şu şekildedir;

-1 su bardağı toz şeker

-1 su bardağından biraz eksik un

-3 yumurta

-Yarım paket kakao

-1 paket vanilya

-1 paket kabartma tozu

-1 su bardağı süt

-Yarım su bardağı sıvı yağ

Sıvı yağ, keklerin iç kısmının daha yumuşak ve süngerimsi olmasını sağladığından dolayı pek çok tarifte kullanılmaktadır. Tarifte sıvı yağ yazmıyorsa, süt ekleyerek kıvam artırmak yerine sıvı yağ eklenerek hem kekin yumuşak olması hem de daha güzel kıvam alması sağlanır.

Yapım Aşamaları

Kakaolu kek tarifleri için yapım aşamaları oldukça standart ilerlemektedir. Öncelikle, yumurtalar ve şeker beyazlaşıncaya kadar çırpılır. Ardından, içerisine sıvı yağ ve süt yavaşça eklenerek karışım yüksek devirde karıştırılmaya devam edilir.

Un, kabartma tozu, vanilya ve kakao, elek yardımı ile karışıma eklenerek, öncelikle tahta kaşık yardımı ile karışıma yedirilir ve ardından, mikserin en düşük deviri ile çırpma işlemine 1 dakika kadar daha devam edilir.

Yağlanmış olan kek kalıbının içerisine karışım dökülerek önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık olarak yarım saat kadar pişirilir. Pişirme aşamasında, kekin güzel kabarabilmesi için ilk 20 dakika kapağın açılmaması önemlidir. Ayrıca bu noktada, fırının alt ve üst fan ayarlarının açık olması da kekin eşit pişmesini sağlayacaktır.

İlk 20 dakikadan sonra kekin pişip pişmediği kürdan testi yardımı ile kontrol edilebilir. Pişen kek, fırından alınır ve ilk sıcağının çıkması beklenir. Bu noktada, dileyeneler kekin üzerine, bir çay bardağı süt içerisinde eritilmiş kakao karışımını dökerek keki daha yumuşak ve biraz ıslak hale getirebilirler.

Bunu tercih etmeyenler, hızlıca çikolatalı sos hazırlayabilir ya da kekin yanında dilenen çeşitte dondurma ile servisi yapılabilir. İsteyenler, pişirme aşamasına geçmeden önce, kek kalıbının dibine ceviz dökerek de keki hareketlendirebilirler.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir