Kahveli Kek Tarifi

Kahveli kek tarifi

Kahveli kek tarifi, genel olarak yapım aşamasına içerisine kahve konulan kekleri kapsamakla birlikte, bu kek tarifinde, kahve kekin içerisine direkt olarak eklenmemektedir.

Özellikle borcam ya da düz bir fırın tepsisinde yapılması uygun olan kekin özelliği, piştikten sonra kahve ile ıslatılmasından gelmektedir.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Kahveli kek tarifi kategorisinde, yer alan bir çeşit ıslak kek olan bu kekin yapımı için gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

-1 su bardağı süt

-4 yumurta

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 buçuk su bardağı toz şeker

-1 su bardağı kadar un

-Yarım su bardağı sıvı yağ

Islatmak için;

-1 su bardağı süt

-1 yemek kaşığı kahve

Kahveli kekin özelliği, kekinin oldukça yumuşak olması ve kahve ile ıslatılarak yapılmasıdır. Ayrıca, pişirmek için kek kalıbı yerine fırın borcamı kullanılması ıslatma işlemi sırasında kolaylık sağlayacaktır. Kek harcının dökülmesinden önce borcam mutlaka margarin ya da tereyağı kullanılarak yağlanmalıdır.

Yapım Aşamaları

Kahveli kek tarifi olarak da bilinen kahve ile ıslatılmış keki yapmak için öncelikli olarak yumurta ve sür kar oluncaya kadar çırpılmalı ve ardından sıra ile diğer tüm sıvı malzemeler karışım içerisine eklenmelidir.

Elek yardımı ile eklenen un, kabartma tozu ve vanilya ile kek karışımının hazırlanması tamamlanınca, yağlanmış olan borcama dökülen karışım, fırına verilmeye hazır hale gelmektedir. İçinde hava kabarcığı kalmaması için, borcam bir iki kere nazikçe tezgâha vurulmalıdır.

180 derece önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika kadar pişmeye bırakılan kekin içini çekip çekmediğini anlamak için kürdan testi yapılmalıdır. Kek pişerken, bir su bardağı süt içerisinde hazır kahve eritilmeli ve keki ıslatmak için kullanılacak olan bu karışım hazırlanmalıdır.

İlk 20 dakika boyunca fırının kapağının açılmaması ve fırının alt üst fan ayarının çalışması kekin daha güzel pişmesini sağlayacaktır. 20 dakikadan sonra, pişirme işlemi kürdan testi yapılarak devam etmelidir. Pişen kek fırından çıkarıldığında, üzerinde kürdan yardımı ile delikler açılarak 10 dakika kadar dinlendirilir. Ardından, hazırlanan sütlü kahveli karışım üzerine dökülür.

Dileyenler, servis aşamasında üzerine krema ekleyebilirler.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir