Ispanaklı Kek Tarifi

Ispanaklı kek tarifi

Ispanaklı kek tarifi herkesin yeşil kek olarak da bildiği bir tarif olmakla birlikte, yapımı oldukça kolay, tadı oldukça güzeldir.

Ispanağın keke verdiği yeşil renk, oldukça güzel bir detay olmakla birlikte, kekin çok yumuşak ve süngerimsi bir kıvamda olmasını da sağlamaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Ispanaklı kek tarifi için gereken malzemelerin en başında tabi ki ıspanak gelmektedir. Malzeme listesi şu şekilde sıralanabilir;

-1 su bardağı un

-yarım kilo ıspanak

-1 su bardağı toz şeker

-3 yumurta

-1 paket vanilya

-1 paket kabartma tozu

-1 su bardağı süt

-yarım su bardağı sıvı yağ

Ispanaklı kek için, öncelikli olarak ıspanakların haşlanması gerekmektedir. Ispanakları direkt olarak kekin içerisine eklemeyin. Haşladıktan sonra süzgeçten geçirerek elde ettiğiniz posayı kek için kullanın.

Yapım Aşamaları

Ispanaklı kek tarifi için öncelikle ıspanaklar güzelce yıkarak ayıklanır ve kaynamaya alınır. İyice kaynadıktan sonra, ıspanakların posası çıkarılır ve soğuması için kenara alınır. Bu sırada kek hamuru yapılmaya başlanır.

Yumurtalar ve şeker kar olana kadar güzelce çırpılır ve ardından, karışım sönmeden içerisine sıvı yağ ve süt eklenir. Tekrar güzelce karıştırılır. Daha sonra, un, kabartma tozu ve vanilya elek yardımı ile karışıma eklenir ve tekrar çırpılır. Ardından, ıspanaklardan ayrılan posa, kekin içerisine karıştırılarak tekrar güzelce alttan üste doğru karıştırılır. Posa eklenmeden önce tamamen soğuduğundan emin olunmalıdır.

Kek harcı iyice karışıp tamamen hazır olduğunda, yağlanmış olan kek kalıbına alınır ve önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında yaklaşık 40 dakika kadar pişmeye bırakılır. Bu 40 dakika ile ilgili en önemli şey, ilk 20 dakika kapağın kesinlikle açılmamasıdır. Kapak açıldığında, kek sönecektir.

20 dakikanın sonunda kürdan testi yapılır ve ardından kontrollü bir şekilde kek pişirilmeye devam edilir. Piştikten sonra, dilerseniz üzerine hafif bir şerbet hazırlayıp dökerek keke daha yoğun bir aroma verebilirsiniz. Üzeri için de sunum aşamasında kullanmak üzere beyaz krema hazırlayabilirsiniz.

Şerbet kullanacaksanız kekin ilk sıcağı çıktığında üzerine soğuk şerbet dökerek bekleme bırakın. En son olarak da üzerine beyaz krema koyarak servis edin.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir