Diyet Kek Tarifi

Diyet kek tarifi

Diyet kek tarifi için, isteyen kişiler normal un yerine kepekli, çavdarlı unu da kullanabilmektedirler. Ayrıca, badem unu ya da yulaf unu da kullanılabilir.

Kekin özelliği, tamamen diyet ve sağlıklı malzemelerden yapılmasından gelmektedir. Tam olarak diyet yapanlara uygun olan kek, oldukça lezzetli olmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Diyet kek tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

-1 su bardağı çavdar, yulaf ya da tercih edilen bir diyet un

-3 yumurta

-yarım su bardağı esmer şeker

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı yağsız süt

-yarım çay bardağı sıvı yağ

Kek harcı hazırlandıktan sonra tadının güzel olmayacağını düşünenler olacaktır. Bunun için üzerine diyet çikolata ile bir sos hazırlanabilir.

Yapım Aşamaları

Diyet kek tarifi için yapım aşamasına esmer şeker ve yumurtaların çırpılması ile başlanır. İyice köpüren karışımın içerisine önce sıvıyağ eklenerek harç tekrar karıştırılır. Ardından süt eklenir ve harç bir kez daha karıştırılır.

İyice birbirine geçen harç içerisine, elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya eklenir. Bu aşamadan itibaren tahta spatula kullanmak gereklidir. Spatula yardımı ile harç iyice iç içe geçtikten sonra, içerisine tercih edilen bir kuruyemiş eklenebilir. Bu aşamadan sonra kek harcı tekrar yavaşça karıştırılır. Ardından, önceden yağlanmış olan kek kalıbına alınır.

Kalıbın içerisindeki hava kabarcıklarının çıkması amacı ile, kalıp bir iki kez yavaşça tezgâha vurulur ve harç, kalıbın içerisinde eşit bir şekilde dağılır. Bu işlemin ardından, önceden ısıtılmış olan 175 derecelik fırında, kek pişmeye bırakılır.

Pişme işlemi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir ancak ilk 20 dakika, fırının kapağının açılmaması gerekmektedir. 20 dakikadan sonra, kontrollü bir şekilde pişmeye devam eden keke kürdan testi uygulanmalıdır. Kürdan kekten temiz çıktığında, kek pişmiş demektir.

Fırından alınan kek soğumaya bırakıldığı esnada, süt ya da krema içerisine eklenecek olan 80 gr sütlü ya da bitter diyet çikolata ile kıvamlı bir sos hazırlanır. Bu sos, kek soğuyup dilimlendikten sonra servis aşamasında dökülmelidir. Sosun üzeri istenen kuruyemişler ile süslenebilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir