Baton Kek Tarifi

Baton kek tarifi

Baton kek tarifi kekin harcının ince ve uzun bir kalıba dökülmesinden dolayı bu adı almış bir tariftir.

Baton kek yapılırken, istediğiniz malzemeler ile keki hazırlayabilirsiniz. Kekin özelliği, kek harcını koyacağımız kalıptan gelmekte ve yapılacak olan kekin içeriği ise tamamen sizin yaratıcılığınıza ve damak zevkinize bağlı.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Baton kek tarifi yalnızca kekin piştiği kalıbın farklı olmasından dolayı bu ismi alan bir kek ve bununla birlikte, yapımı için standart kek malzemeleri kullanılabilir;

-3 yumurta

-1 su bardağı şeker

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-yarım su bardağı sıvı yağ

-1 su bardağı un

-isterseniz farklı malzemeler ekleyebilirsiniz ve bununla birlikte, keki kakaolu yapmak isterseniz, tarife 3 yemek kaşığı kakao eklemeniz yeterlidir. Aynı şekilde, limon aroması vermek isterseniz yarım ya da bir bütün limon kabuğu rendesi ya da Hindistan cevizi eklemeniz de mümkün.

Tercihe göre, kek cevizli, fındıklı, meyveli ya da sade de yapılabilir.

Yapım Aşamaları

Baton kek tarifi için yapım kısmı, yumurta ve şekerin kar şekline gelene kadar çırpılması ile başlıyor. Ardından, sıvı malzemeler yavaş yavaş kek harcına ilave ediliyor. Bu ilave işleminden sonra, mikserin düşük deviri ile kek harcı güzelce karıştırılıyor.

Elek yardımı ile, un, kabartma tozu ve vanilya, karışımın içerisine yavaşça ekleniyor. Bu aşamada topaklanma olmaması, kekin daha güzel kabarması açısından oldukça önemli. Ekleme işlemi bittikten sonra, kek harcı mikserin düşük deviri ile 1 dakika kadar daha çırpılmalı, unutmayın.

Baton kalıp, margarin ile yağlanmalı. Bunun için kendinden dilimli ya da düz baton kalıplar kullanabilirsiniz. Yağlama işlemi için tereyağı ya da margarin kullanabilirsiniz. Yağlanan baton kalıbın içerisine kek harcı yavaşça dökülmeli ve hava kabarcığı kalmaması açısından, kalıp birkaç kez tezgâha yavaşça vurulmalı.

Önceden 180 derecede ısıtılmış fırına, kalıbın dikkatlice yerleştirilmesi gerekiyor. Fırının alt ve üst fan ayarı açık olmalı, ilk 20 dakika boyunca ise kapağı kesinlikle açılmamalı. Bu şekilde kek eşit derecede pişerken, çok daha güzel kabarması sağlanıyor.

Yaklaşık olarak 35 dakika pişme süresi bulunuyor. Ancak ilk 20 dakikadan sonra, pişirme işlemini kürdan kontrolü ile devam ettirmelisiniz. Bazı durumlarda kek daha erken pişebiliyor.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir