Limonlu Kek Tarifleri

Limonlu kek tarifleri

Limonlu kek tarifleri, kekin içerisine limon suyu ya da limon kabuğu eklenmesi nedeniyle bu sınıfa dahil olan keklerin malzeme listesini ve yapım aşamalarının tarifidir.

Limonlu kek yapılırken, genellikle limon kabuğu kekin içerisine konulmakta, kekin üzerine krema yapılacaksa, kabuğu rendelenen limonun suyu ile yapılmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Limonlu kek tarifleri için gerekli malzemelerin listesi genel olarak şu şekildedir;

-1 limon kabuğu rendesi

-3 yumurta

-1 su bardağı toz şeker

-Yarım çay bardağı sıvı yağ

-1 su bardağından biraz eksik un

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı süt

Kek hamuru hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta, limon kabuğunun en son eklenmesidir. Limon kabuğu kek karışımına eklendikten sonra, karışım mutlaka tahta kaşık ile bir-iki kez karıştırılmalıdır.

Yapım Aşamaları

Limonlu kek tarifleri için yapım aşamaları, her kekte olduğu gibi öncelikle yumurta ve şekerin kar olana kadar karıştırılması ile başlamaktadır.

Kar olan karışımın içerisine, karışımın sönmemesine dikkat edilerek, sıvı malzemeler eklenerek karışım tekrar çırpılmaya başlanır. Un, kabartma tozu ve vanilya, elek yardımı ile karışımın içerisine yavaşça eklenerek mikserin düşük deviri ile, tüm malzemeler iç içe geçerek karışım oluşturulur.

Oluşturulan karışımın içerisine limon kabuğu rendesi ilave edilerek, karışım tahta bir kaşık yardımı ile yavaşça karıştırılır. Ardından, dilenen şekildeki yağlanmış kek kalıbının içerisine dökülerek, önceden ısıtılmış 180 derece fırına, pişmesi için bırakılır.

Yaklaşık olarak 30 dakika kadar pişmesi yeterli olmakla birlikte, ilk 20 dakika fırının kapağı açılmamalıdır. Açılması durumunda, kekin sönmesine sebebiyet verecektir. 20 dakika sonunda, kürdan kontrolü ile pişirmeye devam edilmeli ve kürdan kekin içerisinden tamamen temiz çıktığında fırından alınmalıdır.

Pişme aşamasında, dileyen kişiler rendeledikleri limonu kullanarak limonlu bir sos hazırlayarak keki bu şekilde servis edebilirler. Rendelenen limon ile sos hazırlamak için, bir yemek kaşığı kadar nişasta, limon suyunda güzelce ezilmeli ve bir bardak kadar sütün içerisine yavaş yavaş eklenerek koyu bir kıvam alana kadar pişirilmelidir.

Karışımın içerisine toz şeker eklenmesi ve piştikten sonra eklenecek 1 çay kaşığı kadar tereyağı, sos için güzel bir aroma sağlayacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir