Pratik Kek Tarifleri

Pratik kek tarifleri

Pratik kek tarifleri pek çok açıdan hayat kurtaran tarifler olmakla birlikte, az malzemeli olmaları sebebiyle oldukça çabuk hazırlanabiliyor ve tatlı krizleri için oldukça iyi oluyor.

Pratik kekler söz konusu olduğunda özellikle fırın gerektirmeyen keklerin yapımı, kendini belli ederek tarifleri ile ön sıralara çıkıyorlar. Bu durumda, tencerede su içerisinde pişen buharda kekin tarifini vermek, en pratik kek tariflerinden biri ile sizleri buluşturmak için yerinde bir tercih oluyor.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Pratik kek tarifleri az malzemeli ve genelde fırına ihtiyaç duymadan pişirilen kekler oldukları için çok pratik olarak biliniyor. Tencerede su buharında pişen kekin tarifi için ise şu malzemeler gerekiyor;

-1 su bardağı toz şeker

-3 adet yumurta

-1 su bardağı süt

-1 paket vanilya

-1 paket kabartma tozu

-1 su bardağı un

-yarım su bardağı sıvı yağ

Derin ve büyük bir tencerenin içerisine su doldurmayı ve kek harcı hazırlanana kadar suyu kaynatmayı unutmayın. Su kaynadıktan sonra, altını kısık ayara getirin.

Yapım Aşamaları

Pratik kek tarifleri arasında yer alan tencere kekinin yapımı şöyle başlıyor. Her kek yapımında olduğu gibi, 3 yumurta ve toz şeker kar olana kadar iyice çırpılır. Çırpma işleminin ardından, kek hamurunun içerisine süt ve sıvı yağ yavaşça eklenerek karıştırma işlemine yüksek devirde devam edilir.

Ardından, elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya kek hamuru içerisine eklenerek mikser ile karıştırılmaya devam edilir. Bu arada, ocakta derin bir tencere içerisine su konularak, kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kısılır.

Margarin ile yağlanmış kek kalıbının içerisine kek hamuru alınır ve kalıp kenarlarından tutularak dikkatli bir şekilde tencerenin içerisine konulur. Tencerenin kapağı, bu aşamada temiz bir bez ile güzelce sarılarak, tencerenin ağzı kapatılır.

40 dakika kadar sonra tencerenin kapağı açılarak keke kürdan kontrolü yapılır ve pişmediyse pişirme işlemine bir süre daha devam edilir. Kek piştikten sonra, kalıp dikkatli bir şekilde tencereden çıkarılır ve kekin ilk sıcağının çıkması beklenir. Sıcaklığı çıktıktan sonra soğumaya bırakılır ve dilimlenerek servis edilir. Servis aşamasında dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir