Portakallı Kek Tarifi

Portakallı kek tarifi

Portakallı kek tarifi, kekin içerisine portakal suyu ya da portakal kabuğu eklenmesi nedeniyle bu sınıfa dahil olan keklerin malzeme listesini ve yapım aşamalarının tarifidir.

Portakallı kek yapılırken, genellikle portakal kabuğu kekin içerisine konulur, kekin üzerine krema yapılacaksa, kabuğu rendelenen portakalın suyundan yardım alınır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Portakallı kek tarifi için gerekli malzemelerin listesi genel olarak şu şekildedir;

-1 portakal kabuğu rendesi

-3 yumurta

-1 su bardağı toz şeker

-Yarım çay bardağı sıvı yağ

-1 su bardağından biraz eksik un

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı süt

Kek hamuru hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta, portakal kabuğunun en son eklenmesidir. Portakal kabuğu kek karışımına eklendikten sonra, karışım mutlaka tahta kaşık ile bir-iki kez karıştırılmalıdır.

Yapım Aşamaları

Portakallı kek tarifleri için yapım aşamaları, her kekte olduğu gibi öncelikle yumurta ve şekerin kar olana kadar karıştırılması ile başlamaktadır. Bu işlem, kekin güzelce kabarması için oldukça önemlidir.

Kar olan karışımın içerisine, karışımın sönmemesine dikkat edilerek, sıvı malzemeler eklenir ve karışım tekrar çırpılmaya başlanır. Un, kabartma tozu ve vanilya, elek yardımı ile karışımın içerisine yavaşça eklenerek mikserin düşük deviri ile, tüm malzemeler iç içe geçene kadar karıştırılır.

Oluşturulan karışımın içerisine portakal kabuğu rendesi ilave edilerek, karışım tahta bir kaşık yardımı ile yavaşça karıştırılır. Ardından, dilenen şekildeki yağlanmış kek kalıbının içerisine dökülerek, önceden ısıtılmış 180 derece fırına, pişmesi için bırakılır.

Yaklaşık olarak 30 dakika kadar pişmesi yeterlidir. Ilk 20 dakika fırının kapağı açılmamalıdır. Açılması durumunda, kekin sönmesine sebebiyet verecektir. 20 dakika sonunda, kürdan kontrolü ile pişirmeye devam edilmeli ve kürdan kekin içerisinden tamamen temiz çıktığında fırından alınmalıdır.

Pişme aşamasında, dileyen kişiler rendeledikleri portakalı kullanarak portakallı bir sos hazırlayabilir ve keki bu şekilde servis edebilirler. Rendelenen portakal ile sos hazırlamak için, bir yemek kaşığı kadar nişasta, portakal suyunda güzelce ezilmeli ve bir bardak kadar sütün içerisine yavaş yavaş eklenerek koyu bir kıvam alana kadar pişirilmelidir.

Karışımın içerisine toz şeker eklenmesi ve piştikten sonra eklenecek 1 çay kaşığı kadar tereyağı ve bir paket vanilya, sos için güzel bir aroma sağlayacaktır.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir