Pandispanya Kek Tarifi

Pandispanya kek tarifi

Pandispanya kek tarifi pek çok pastanın alt malzemesi olarak kullanılan kekin tarifidir ve genel olarak uzun uzun çırpma işlemine dayanmaktadır.

Pandispanya yapılırken koyulan tüm katı malzemeler elekten geçirilmeli, un az katılmalıdır. Normalden biraz daha akışkan bırakılan pandispanya çok daha güzel kabarmaktadır. Pandispanyayı kakaolu ya da sade yapabilirsiniz.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Pandispanya kek tarifi için gereken malzemeler içerisinde, diğer keklerin aksine sıvı yağ bulunmamaktadır. Gereken diğer malzemeler ise şu şekildedir;

-4 yumurta

-1 su bardağı şeker

-tercihe göre 2 yemek kaşığı kadar kakao

-yarım su bardağı un

-1 su bardağı süt

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya.

Kek hazırlanırken özellikle mikserin yüksek devri kullanılmalıdır. Ayrıca çok daha iyi kabarması için yumurtalar tek tek eklenmelidir.

Yapım Aşamaları

Pandispanya kek tarifi için, öncelikle yumurtalar beyazlarından ayrılır ve ayrılan beyazların içerisine şeker ilave edilir. Tamamen kar olana kadar iyice çırpıldıktan sonra, yumurta sarıları teker teker içerisine ilave edilerek, her yumurta sarısından sonra tekrar kek karışımı iyice çırpılır.

Tüm yumurtalar eklendikten sonra, süt yavaş yavaş karışımın içerisine eklenir ve sönmemesi sağlanarak iyice çırpılır. Çırpma işlemini mikserin yüksek devirin de yapmanız daha iyi olacaktır.

Elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya kek karışımının içerisine eklenir. Bu aşamada, eğer kakaolu yapmak isterseniz eleğe kakao da ekleyebilirsiniz. Elenerek eklenen kuru malzemeler, kek hamurunun sönmemesine dikkat edilerek güzelce karıştırılır.

Fırın, 175 derecede önceden ısıtılmış olarak hazır beklemelidir. Fırın tepsisine yağlı pişirme kâğıdı serilir ve kek karışımı yavaşça üzerine dökülür. Tezgâha bir iki kere vurularak içindeki havanın çıkması ve harcın eşit şekilde dağılması sağlanır. Daha sonra, fırın tepsisi fırının orta katmanına konularak pişirme işlemine başlanır. Pandispanya yaparken dikkatli olmak gereklidir. Kekin sönmesi durumunda ortaya hoş bir görüntü çıkmayacaktır.

12-15 dakika kadar kekin pişirme işlemi devam eder ve kesinlikle fırının kapağı açılmaz. En geç 15.dakikanın sonunda, kek fırından çıkarılır ve soğuması için kenara alınır. Bu aşamadan sonra, yağlı kâğıt tepsi içinden çıkarılır ve kek dinlendirilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir