Cevizli Üzümlü Kek Tarifi

Cevizli üzümlü kek tarifi

Cevizli üzümlü kek tarifi, içerisinde kuru üzüm ve ceviz olan bir tarif ve oldukça lezzetli oluyor.

Kuru üzüm kekin içerisinde piştiğinde hafif yapışkan ve yumuşak bir kıvam aldığından, cevizin kıtırlığı ile güzel bir uyum yakalıyor ve keke farklı bir aroma veriyor.

Yapımı İçin Gereken Malzemeler

Cevizli üzümlü kek tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekilde sıralanabilir;

-1 su bardağı kırılmış ceviz iç

-100 gram kuru üzüm

-3 adet yumurta

-1 su bardağı toz şeker

-1 su bardağı süt

-1 su bardağı un

-1 paket vanilya

-1 paket kabartma tozu

-yarım su bardağı sıvı yağ

Kekin özelliği, ceviz ve kuru üzümüm kek harcına en son eklenmesi ve kek kalıbının dibine ceviz ve kuru üzüm döşenmesinden geliyor. Böylece hem içinde hem de üzerinde ceviz ve kuru üzümler olan bir kek yapmış olmakla birlikte, içindeki malzemelerin aroması da artırılmış oluyor.

Yapım Aşamaları

Cevizli üzümlü kek tarifi için, öncelikli olarak 3 adet yumurta ve toz şeker çırpılarak kar şeklinde bir karışım elde ediliyor. Bu karışımın içerisine sıvı yağ ve süt eklendikten sonra, kek harcı tekrar mikser ile karıştırılıyor ve bundan sonra içerisine elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya ekleniyor.

Bu aşamada, mikserin düşük devirde kullanılması önemlidir. Aksi halde topak oluşacak ve kek yeterince kabarmayacaktır. Kek harcı hazırlandıktan sonra yağlanmış olan kalıbın içerisine kuru üzüm ve ceviz serpiştirilerek kalıp hazırlanıyor ve ardından kek harcı kalıbın içerisine dökülüyor.

Kalıp tezgâha bir iki defa vurularak kek harcı içerisinde eşit yayıldıktan ve hava kabarcıkları çıkarıldıktan sonra, önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına konularak yaklaşık 25 ya da 30 dakika kadar pişiriliyor. Pişme aşaması sırasında, ilk 20 dakika fırının kapağını açmıyoruz. Bu durum kekin düzgün ve eşit kabarabilmesi için çok önemli.

20 dakikanın sonunda kürdan testi yapılarak kekin pişip pişmediği kontrol ediliyor. Kürdan kekin içerisinden temiz çıkıyorsa kek pişmiş demektir. Kek piştikten sonra tezgâha alınıyor ve kalıptan çıkarılarak soğuması bekleniyor. Soğuduktan sonra dilimlenerek servis ediliyor.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir