Cevizli Kek Tarifi

Cevizli kek tarifi

Cevizli kek tarifi oldukça kolay ve yapması da yemesi de oldukça zevkli bir tariftir.

Tarifin özelliği, kekin hem içinde hem de dışında cevizler olmasıdır. Bu, keke yumuşaklığın yanı sıra kıtır kıtır bir hava da vermektedir. Cevizler, fırında piştiklerinde kavrulmuş gibi bir tat alır ve kendi yağlarını bir miktar da olsa keke aktarırlar. Kekin tadı oldukça güzel olmakla birlikte, içerisindeki cevizlerin aroması kekin yenildikçe yenmesine sebep olmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Cevizli kek tarifi için gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

-100 gram kırılmış ceviz içi

-1 su bardağı un

-3 yumurta

-yarım su bardağı toz şeker

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı süt

-yarım çay bardağı sıvı yağ

-100 gram ceviz içi

Kek harcını hazırladıktan sonra ceviz içlerini bütün bırakılarak ya da tercihe göre kırarak harcın içerisine ekleyebilirsiniz. Sıvıyağ eklemiş olduğunuzdan dolayı, ceviz içleri oldukça güzel bir şekilde kızaracak ve bu da keke oldukça hoş bir lezzet ve aroma katacaktır.

Yapım Aşamaları

Cevizli kek tarifi için yapım aşamasına toz şeker ve yumurtaların çırpılması ile başlıyoruz. İyice köpüren karışımın içerisine önce sıvıyağ ekleyerek harcı tekrar karıştırıyoruz. Ardından süt ekleyerek harcı tekrar karıştırıyoruz.

İyice birbirine geçen harcın içerisine, elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya ekliyoruz. Bu aşamadan itibaren tahta spatula kullanmak gerekiyor. Spatula yardımı ile harç iyice iç içe geçtikten sonra, mikserin düşük deviri ile bir dakika kadar daha karıştırıyoruz. İçerisine ceviz içlerini ekleyerek tekrar yavaşça karıştırıyoruz. Ardından, önceden yağlanmış olan kek kalıbına alıyoruz.

Kalıbın içerisindeki hava kabarcıklarının çıkması amacı ile, kalıbı bir iki kere yavaşça tezgâha vuruyoruz ve harç, kalıbın içerisinde eşit bir şekilde dağılıyor. Bu işlemin ardından, önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında, keki pişmeye bırakıyoruz.

Pişme işlemi yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor ancak ilk 20 dakika, fırının kapağının açılmaması gerekiyor. 20 dakikadan sonra, kontrollü bir şekilde pişmeye devam eden keke kürdan testi uyguluyoruz. Kürdan kekten temiz çıktığında, kek pişmiş demektir.

Fırından çıkardığımız keki soğumaya bırakıyoruz ve soğuduktan sonra dilimleyerek servis ediyoruz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir