Bisküvili Kek Tarifi

Bisküvili kek tarifi

Bisküvili kek tarifi aynı zamanda bisküvili pasta tarifi olarak da bilinen bir tarif. Bisküvili pasta ise hem yapması hem yemesi açısından herkesin en sevdiği tariflerden biri olarak karşımıza her zaman çıkıyor.

Yapımı en kolay keklerden biri olan bisküvili pasta, pişmek için fırın ihtiyacı duymayan hatta pişirilmesine gerek olmayan bir pasta türü olduğundan, en çok tercih edilen tariflerden biri. Özelliği ise, bisküviler üzerine dökülen pudingden geliyor. Pudingi tek çeşit yapabileceğiniz gibi, birkaç farklı çeşitte puding ile de pastayı hazırlayabilirsiniz.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Bisküvili kek tarifi için malzemeleri hemen herkes bilmektedir ancak tekrar edelim;

-2 ya da 3 paket istenen tarzda bisküvi

-istenilen puding çeşitleri

-her pudingi pişirebilmek için, puding başına yaklaşık yarım litre kadar süt

Üzerini süslemek için ceviz, fındık, fıstık ya da Hindistan cevizi tercih edebilirsiniz. Buzdolabında bekletmek gerekeceğinden, bekletme aşamasına geldiğinizde üzerinin streç film ile kapatılması daha iyi olabiliyor.

Yapım Aşamaları

Bisküvili kek tarifi olarak da bildiğimiz bisküvili pastanın, yapım kısmında öncelikle kaç çeşit puding pişirecekseniz bunların hazırlanması ile başlayın. Örneğin; 3 renkli bir pastayı hazırlamak için çilekli, kakaolu ve sade pudingler yapmayı tercih ediyorsanız sıra ile önce pudingleri hazırlamanız gerekmektedir.

Sade puding için 5 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı tereyağı, gerekirse 1 yemek kaşığı nişasta ve 2 su bardağı kadar süt hazırlayın ve unu öncelikle tereyağı ile kavurun. Ardından karışımı ocaktan alın ve soğuk sütü, sürekli karıştırarak üzerine ekleyin. Topak olmaması için sürekli karıştırılarak pişirin ve pişince, altının kapatma vakti geldiğinde içerisine bir paket vanilya ekleyin. Soğuma aşamasında üzerinin kaymak olmaması için ara sıra karıştırmanız gereklidir.

Kakaolu puding için 3-4 yemek kaşığı kadar kakao ve kıvam vermesi için 1 dolu yemek kaşığı nişastayı, soğuk sütün içerisinde çözdürün ve karışımı ocağa alın. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine yarım su bardağı toz şeker ilave edin ve altını kapadığınızda, 1 çay kaşığı tereyağı ve bir paket vanilyayı içerisine ekleyin. Kaymak tutmaması için, soğuma aşamasında ara sıra karıştırmanız gereklidir.

Çilekli puding için, çilekleri sütün içerisine ekleyin ve kaynatın. Çilekler yumuşadığında suda çözdürülmüş nişastayı süte ekleyin ve ardından yarım su bardağı toz şeker ilave edin. Kaynayıp altını kapadığınızda 1 çay kaşığı tereyağı ve bir paket vanilya ekleyin ve karıştırarak soğutun.

Derince bir kabın içerisine, bir sıra bisküvi bir kat puding şeklinde dizilim yapın ve üzerini streç film ile kapatarak buzdolabına kaldırın. Yaklaşık 5-7 saat sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir