Havuçlu Kek Tarifi

Havuçlu kek tarifi

Havuçlu kek tarifi oldukça klasik ve çok da sevilen bir tarif olmakla birlikte, yapımı oldukça kolaydır.

Kekin özelliği, içerisindeki rendelenmiş havuçların keki pişme aşamasında yumuşatması ve aromasını keke vermesidir. Böylelikle süngerimsi doku daha rahat sağlanmakta ve kek daha lezzetli olmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Havuçlu kek tarifi için malzeme listesi şu şekildedir;

-3 adet büyük boy havuç

-3 adet yumurta

-1 su bardağı süt

-yarım su bardağı sıvı yağ

-1 su bardağı toz şeker

-1 tatlı kaşığı tarçın

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı un

Kekin yapımına başlamadan önce havucun rendelenmesi ve mümkünse suyunun sıkılması iyi olacaktır. Havucun ekstra sulu olması kekin daha zor pişmesine neden olmaktadır. Bu durumda dışı pişmiş olacakken içi çiğ kalacaktır.

Yapım Aşamaları

Havuçlu kek tarifi yapılmaya, havuçların soyulup, yıkanıp, rendelenmesi ile başlanır. 3 adet büyük boy havuç rendelendikten sonra suyu sıkılarak kenara alınır. Ardından, 3 yumurta ve bir bardak şeker kar oluncaya kadar çırpılır ve bu işlem yaklaşık olarak 5 dakika boyunca mikserin yüksek devrinde devam eder.

Daha sonra, kek harcının içerisine süt ve sıvı yağ eklenerek tekrar çırpma işlemi yapılır. Elek yardımı ile un, kabartma tozu, vanilya ve tarçın kek harcına eklenerek, mikserin düşük devrinde 1 dakika kadar daha çırpılarak, malzemelerin iç içe geçmesi sağlanır.

Malzemeler iyice birbirine geçtikten sonra, havuçlar yavaşça kek harcına eklenir ve tahta kaşık ya da tahta spatula yardımı ile karıştırma işlemi yapılır. Havuçlar iyice karıştıktan sonra, kek harcı yağlanan kek kalıbına alınır ve önceden ısıtılmış 180 derece fırına verilir.

Fırının alt ve üst fan ayarları çalışır durumda olmalı ve pişme süresi olan 40 dakikanın ilk 20 dakikasında kesinlikle kapak açılmamalıdır. Kapağın açılması kekin sönmesine neden olacaktır. Kekin güzelce kabarması için, kapak açılıp kürdan test yapılacağı sırada da hızlı olmak gerekir. Kek, soğuk hava ile ne kadar temas ederse o kadar çabuk sönmektedir.

Pişme işlemi tamamlandıktan sonra kekin ilk sıcağı çıkmadan hemen kalıptan çıkarılır ve tabakta soğuması beklenir. Ardından dilimlenerek servis edilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir