Hindistan Cevizli Kek Tarifi

Hindistan cevizli kek tarifi

Hindistan cevizli kek tarifi en aromatik kek tariflerinden biridir. Belki de bir sıralama yapılsa, ikinci sırayı alabilir.

Sade bir kekin içerisinde hissedilen yoğun Hindistan cevizi tadı ve yerken ağızda hissedilen Hindistan cevizi parçacıkları, keki hem daha lezzetli hem de daha aromatik yapmak için yetip artmaktadır. Kekin sade olması ya da tercihe göre kakaolu yapılabiliyor olması, her damak zevkine hitap etmesini kolaylaştırır. Bununla beraber, kakaoludan ziyade sade tercih edilmesi, Hindistan cevizi aromasının daha rahat hissedilmesini sağlayacaktır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Hindistan cevizli kek tarifi için gereken malzemelerin en başında, kesinlikle bolca Hindistan cevizi kurusu gelmektedir.

-1 su bardağı kadar Hindistan cevizi

-1 su bardağına yakın un

-3 adet yumurta

-1 paket vanilya

-1 paket kabartma tozu

-1 su bardağına yakın süt

-yarım çay bardağı sıvı yağ

Tüm malzemeler içerisinde, en çok bulunması gereken şey Hindistan cevizi. Keke bütün aromayı verecek olan Hindistan cevizidir ancak isterseniz, sıvı yağ yerine sıvı şekilde bulunan Hindistan cevizi yağını kullanarak kekin aromasını daha yoğun kılabilirsiniz.

Yapım Aşamaları

Hindistan cevizli kek tarifi için, öncelikli olarak yumurtalar ile toz şekerin güzelce çırpılıp kar haline getirilmesi gerekiyor. Kar haline gelen karışımın içerisine süt ve tercihe bağlı olarak sıvı yağ ya da sıvı haldeki Hindistan cevizi yağı eklenerek harcın tekrar çırpılmaya devam edilmesi gerekiyor.

Bu çırpma işleminden sonra, elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya, kek harcının içerisine eklenerek öncelikle tahta kaşıkla bir iki kez karıştırılmalı ve ardından mikserin düşük devri ile yaklaşık 2 dakika daha karıştırılmalı. Bu şekilde tüm malzemelerin iç içe geçmesi sağlanmaktadır.

Bu karıştırma işlemi de bittikten sonra, 1 su bardağı kadar Hindistan cevizi, karışımın içerisine yavaşça eklenmeli ve eklenirken bir yandan tahta kaşık ile harç karıştırılmalı. Bu durum, Hindistan cevizinin kek harcına iyice karışması için gereklidir.

Karıştırma işleminden sonra, önceden yağlanmış olan kek kalıbının içerisine harç alınır ve önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında yaklaşık 40 dakika pişmeye bırakılır. Piştikten sonra, dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir