Muzlu Kek Tarifi

Muzlu kek tarifi

Muzlu kek tarifi oldukça klasik ve çok da sevilen bir tarif olmakla birlikte, yapımı oldukça kolay olan bir meyveli kektir ve yapım aşamasında muzlar, kekin içerisine eklenebildiği gibi, servis aşamasında kekin üzerine de konulabilir.

Kekin özelliği, içerisindeki muzun keki pişme aşamasında yumuşatması ve aromasını vermesidir. Böylelikle süngerimsi doku rahat sağlanmakta ve kek lezzetli olmaktadır. Muzun lezzetinin tamamen kek harcına geçmesi, keki daha hoş bir aromaya sahip yapmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Muzlu kek tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekilde listelenebilir,

-2 adet olgun muz

-3 adet yumurta

-1 su bardağı süt

-yarım su bardağı sıvı yağ

-1 su bardağı toz şeker

-1 tatlı kaşığı tarçın

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı un

Kekin yapımına başlamadan önce muzların ezilmesi, kek harcına eklenmesi sırasında kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca muzun hafif yapışkan dokusu, keke yumuşaklık ve lezzet katacaktır

Yapım Aşamaları

Muzlu kek tarifi yapılmaya, muzların soyulması ve ayrı bir kap içerisinde ezilmesi ile başlanır. 2 adet olgun muz soyulup ezildikten sonra kenara alınır. Ardından, 3 yumurta ve bir bardak şeker kar oluncaya kadar çırpılır ve bu işlem yaklaşık olarak 5 dakika boyunca mikserin yüksek devrinde devam eder.

Daha sonra, kek harcının içerisine süt ve sıvı yağ eklenerek tekrar çırpma işlemi yapılır. Elek yardımı ile un, kabartma tozu, vanilya ve tarçın kek harcına eklenerek, mikserin düşük devrinde 1 dakika kadar daha çırpılarak, malzemelerin iç içe geçmesi sağlanır.

Malzemeler iyice birbirine geçtikten sonra, ezilen muzlar yavaşça kek harcına eklenir ve tahta kaşık ya da tahta spatula yardımı ile karıştırma işlemi yapılır. Muzlar iyice karıştıktan sonra, kek harcı yağlanan kek kalıbına alınır ve önceden ısıtılmış 180 derece fırına verilir.

Fırının alt ve üst fan ayarları çalışır durumda olmalı ve pişme süresi olan 40 dakikanın ilk 20 dakikasında kesinlikle kapak açılmamalıdır. Kapağın açılması kekin sönmesine neden olacaktır. Kekin güzelce kabarması için, kapak açılıp kürdan test yapılacağı sırada da hızlı olmak gerekir. Kek, soğuk hava ile ne kadar temas ederse o kadar çabuk sönmektedir.

Pişme işlemi tamamlandıktan sonra kekin ilk sıcağı çıkmadan hemen kalıptan çıkarılır ve tabakta soğuması beklenir. Ardından dilimlenerek, yanına muz ilavesi ile servis edilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir