Fındıklı Kek Tarifi

Fındıklı kek tarifi

Fındıklı kek tarifi oldukça kolay ve yapması da yemesi de oldukça keyifli bir tariftir.

Tarifin özelliği, kekin hem içinde hem de dışında fındıklar olmasından gelmektedir. Bu durum, keke yumuşaklığın yanı sıra kıtırtılı bir tat da vermektedir. Fındıklar, fırında piştiklerinde kavrulmuş gibi bir tat aldığından ve kendi yağlarını keke aktardıklarından, kekin tadı güzel olmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Fındıklı kek tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

-100 gram kırılmış fındık

-1 su bardağı un

-3 yumurta

-yarım su bardağı toz şeker

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı süt

-yarım çay bardağı sıvı yağ

Kek harcı hazırlandıktan sonra fındıklar bütün bırakılarak ya da tercihe göre kırılarak harcın içerisine eklenebilir. Sıvıyağ eklenmesinden dolayı fındıklar oldukça güzel bir şekilde kızaracak ve bu da keke oldukça hoş bir lezzet ve aroma katacaktır.

Yapım Aşamaları

Fındıklı kek tarifi için yapım aşamasına toz şeker ve yumurtaların çırpılması ile başlanır. İyice köpüren karışımın içerisine önce sıvıyağ eklenerek harç tekrar karıştırılır. Ardından süt eklenir ve harç yeniden tekrar karıştırılır.

İyice birbirine geçen harç içerisine, elek yardımı ile un, kabartma tozu ve vanilya eklenir. Bu aşamadan itibaren tahta spatula kullanmak gereklidir. Spatula yardımı ile harç iyice iç içe geçtikten sonra, mikserin düşük deviri ile bir dakika daha karıştırılır. İçerisine ceviz fındık eklenerek tekrar yavaşça karıştırılır. Daha sonra, önceden yağlanmış olan kek kalıbına alınır.

Kalıbın içerisindeki hava kabarcıklarının çıkması amacı ile, kalıp bir iki kere yavaşça tezgâha vurulur ve harç, kalıbın içerisinde eşit bir şekilde dağılır. Bu işlemin ardından, önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında, kek pişmeye bırakılır.

Pişme işlemi yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir ancak ilk 20 dakika, fırının kapağının açılmaması gerekmektedir. 20 dakikadan sonra, kontrollü bir şekilde pişmeye devam eden keke kürdan testi uygulanmalıdır. Kürdan kekten temiz çıktığında, kek pişmiş demektir.

Fırından çıkarılan kek soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra dilimlenerek servis edilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir