Çilekli Kek Tarifi

Çilekli kek tarifi

Çilekli kek tarifi oldukça klasik ve çok da sevilen bir tarif olmakla birlikte, yapımı oldukça kolay olan bir meyveli kektir.

Kekin özelliği, içerisindeki çileklerin keki pişme aşamasında yumuşatması ve aromasını keke vermesidir. Böylelikle süngerimsi doku daha rahat sağlanmakta ve kek daha lezzetli olmaktadır. Çileğin lezzetinin tamamen kek harcına geçmesi, keki daha lezzetli yapmaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Çilekli kek tarifi için gerekli olan malzemeler şu şekilde listelenebilir,

-500 gram taze ayıklanmış çilek

-3 adet yumurta

-1 su bardağı süt

-yarım su bardağı sıvı yağ

-1 su bardağı toz şeker

-1 tatlı kaşığı tarçın

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-1 su bardağı un

Kekin yapımına başlamadan önce çileklerin ayıklanıp doğranması ve mümkünse süzgeçte bekletilmesi iyi olacaktır. Çileğin ekstra sulu olması kekin daha zor pişmesine neden olmaktadır. Bu durumda dışı pişmiş olacakken içi çiğ kalacaktır. Ve bu durum, oldukça kötü olacaktır.

Yapım Aşamaları

Çilekli kek tarifi yapılmaya, çileklerin yıkanıp, ayıklanarak süzgeç içerisine alınması ile başlanır. 500 gr çilek, ayıklanıp yıkandıktan sonra süzülmesi için kenara alınır. Ardından, 3 yumurta ve bir bardak şeker kar oluncaya kadar çırpılır ve bu işlem yaklaşık olarak 5 dakika boyunca mikserin yüksek devrinde devam eder.

Daha sonra, kek harcının içerisine süt ve sıvı yağ eklenerek tekrar çırpma işlemi yapılır. Elek yardımı ile un, kabartma tozu, vanilya ve tarçın kek harcına eklenerek, mikserin düşük devrinde 1 dakika kadar daha çırpılarak, malzemelerin iç içe geçmesi sağlanır.

Malzemeler iyice birbirine geçtikten sonra, çilekler yavaşça kek harcına eklenir ve tahta kaşık ya da tahta spatula yardımı ile karıştırma işlemi yapılır. Çilekler iyice karıştıktan sonra, kek harcı yağlanan kek kalıbına alınır ve önceden ısıtılmış 180 derece fırına verilir.

Fırının alt ve üst fan ayarları çalışır durumda olmalı ve pişme süresi olan 40 dakikanın ilk 20 dakikasında kesinlikle kapak açılmamalıdır. Kapağın açılması kekin sönmesine neden olacaktır. Kekin güzelce kabarması için, kapak açılıp kürdan test yapılacağı sırada da hızlı olmak gerekir. Kek, soğuk hava ile ne kadar temas ederse o kadar çabuk sönmektedir.

Pişme işlemi tamamlandıktan sonra kekin ilk sıcağı çıkmadan hemen kalıptan çıkarılır ve tabakta soğuması beklenir. Ardından dilimlenerek servis edilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir