Anlatımlı Kek Tarifleri

Anlatımlı kek tarifleri

Anlatımlı kek tarifleri genelde yapımı zor olan kekler için kullanılan bir yöntemdir ancak bu tarifimizde yapımı biraz daha az uğraştıran olan elma dilimli kek tarifi, sizler için yapılması daha kolay bir kek tarifi olacak.

Elma dilimli kekin özelliği, kekin herhangi bir kalıpta yapılabiliyor olmasından ve içerisinde büsbütün elma dilimleri olmasından geliyor.  Özellikle, kekin ters çevrilerek servis edileceğini düşünürsek, her bir kek diliminin üzerinde yer alan pişmiş elma, üzerine belki krema ya da dondurma servisi ile hem güzel bir görüntü hem de lezzetli bir tat oluşturacak.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Anlatımlı kek tarifleri konusunda, tarifini vereceğimiz elma dilimli kek için, kullanacağımız malzemeler şunlardır;

-1 bütün elma

-3 adet yumurta

-1 su bardağı toz şeker

-2 tatlı kaşığı tarçın

-yarım su bardağı ceviz ya da fındık içi

-1 su bardağı süt

-yarım su bardağı sıvı yağ

-1 su bardağı un

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

Elma dilimli kekin özelliği, elmaların dilimlenerek kek kalıbının altına yerleştirilmesi kek harcının dilimlerin üzerine dökülmesinden gelmektedir. Bu yüzden, düz bir kalıp seçmek daha iyi olabilir tabi ki ancak istediğiniz kek kalıbında bu pişirme işlemini yapabilirsiniz.

Yapım Aşamaları

Anlatımlı kek tarifleri kategorisinde yer alan elma dilimli keki yapmak için öncelikli olarak elmayı dilimliyoruz ve bu dilimleri yağlanmış kek kalıbının içerisine, tüm kalıbı kaplayacak şekilde yerleştiriyoruz. Daha sonra, tercihe göre fındık ya da ceviz içini, toz şekerin bir kısmı ve tarçının bir kısmı ile karıştırarak ayrı bir kaba alıyoruz.

Ardından, bir başka kap içerisinde kalan toz şeker ile yumurtaları beyazlaşıncaya kadar çırpıyoruz. Daha sonra, süt ve sıvı yağı karışımın içerisine ekleyerek çırpma işlemine devam ediyoruz. Sonra un, kabartma tozu, vanilya ve tarçının kalan kısmını elek yardımıyla karışıma ekliyoruz. Bu aşamadan sonra mikser kullanmıyoruz.

Un karışımını kek karışımına karıştırdıktan sonra, hazırlanan diğer karışımı, tahta kaşık yardımı ile kek karışımına yediriyoruz ve karışımı, elma dilimleri ile kaplanmış kek kalıbına döküyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, yaklaşık 35 dakika kadar pişiriyoruz.

Fırının alt ve üst fan ayarının açık olmasına ve ilk 20 dakika kapağının açılmamasına dikkat ediyoruz. Kürdan kontrolü yaparak kekin piştiğinden emin olduktan sonra fırından çıkarıyoruz. Soğuduktan sonra dilimleyerek servis ediyoruz. Servis aşamasında elma dilimleri üste gelecek şekilde tabağa yerleştirmeye dikkat ediyoruz.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir