Değişik Kek Tarifleri

Değişik kek tarifleri

Değişik kek tarifleri denildiğinde, pek çok kişinin aklına en sıra dışı keki deneme fikri gelmektedir.

Bununla birlikte, yörelere özgü olabilen pek çok değişik kek tarifi bulunmaktadır. Ancak muhtemelen en değişik kek tarifi, konyaklı kek tarifi olarak da bilinen kekin yapım aşamalarıdır. Alkol ile sorunu olmayanlar için, konyaklı kek olabilecek en değişik kek tarifi olarak listelerde yerini almaktadır.

Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Değişik kek tarifleri kategorisinde yer alan konyaklı kekin yapımı için;

-3 adet yumurta

-1 su bardağından bir parmak kadar eksik toz şeker

-1 çay bardağından 2 parmak kadar eksik sıvı yağ

-1 su bardağı süt

-1 paket kabartma tozu

-1 paket vanilya

-İsteğe göre ceviz

-1 su bardağı un

-1 çay bardağı konyak

Gerekli olan malzemeler hazırlanmakla birlikte, konyak kek hamuru yapılırken içerisine eklenmemektedir. Kekin özelliği, asıl tadını veren konyağın daha sonra keke eklenmesinden gelmektedir.

Yapım Aşamaları

Değişik kek tarifleri listesinde adı pek duyulmamış olan konyaklı keki yapmak için, öncelikli olarak yumurtalar ve toz şeker, köpük oluncaya kadar yüksek devirde iyice çırpılır. Köpük olan karışıma önce yağ, ardından süt eklenir. Karışım mikserin yüksek devirin de iyice çırpılır.

Konyak hariç tüm sıvı malzemeler keke eklendikten sonra, elek kullanılarak un, vanilya ve kabartma tozu da kek karışımına eklenir. Elek, unun içerisinde topak varsa karışıma girmesini önleyerek, kekin daha iyi kabarmasına yardımcı olmaktadır.

Mikserin düşük deviri ile karıştırılan malzemeler kek harcını oluşturduğunda, yağlanmış kalıbın içerisine dökülen harç 180 derece, öncede ısıtılmış fırında 40 dakika kadar pişirilir. Piştiğinden emin olmak için kürdan testi yapılması gerekebilir.

Kek piştikten sonra, fırından çıkarılır ve tezgâhın üzerine konulur. Kalıbın içerisinden çıkarılmadan ve ilk sıcağı da çıkmadan, 1 çay bardağı konyak kekin üzerine gezdirilir ve kekin, sıcak haldeyken konyağı çekmesi sağlanır.

Sıcak tatlıya soğuk şerbet mantığı ile hazırlanan kek, ilk sıcağı çıktıktan sonra servis tabağına alınarak soğumaya bırakılır. Soğuyan kek dilimlenerek servis edilir. İstenirse, üzerine ya da dondurma eklemesi yapılabilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir